Testy na ojcostwo – kto z nich korzysta?

Po testy na ojcostwo sięgają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Powody są różne. Panowie zlecają je najczęściej po to, aby upewnić się, czy wychowują swoje dziecko. Panie, aby dowiedzieć się, który mężczyzna jest ojcem ich dzieci, albo by udowodnić partnerowi, że go nie zdradziły. Czasem na pomysł wykonania testu wpadają teściowie, którzy nie wierzą w wierność swojej synowej.

Testy na ojcostwo – dla wątpiących matek

Przekonanie, że po testy na ojcostwo sięgają wyłącznie mężczyźni jest błędne. Choć rzeczywiście stanowią oni przeważającą grupę odbiorców tego typu badań. Laboratoria genetyczne nie są jednak szczególnie zaskoczone, gdy z chęcią wykonania testu na ojcostwo zgłasza się do nich kobieta. Telefony od pań, chcących zwyczajnie upewnić się, czy dziecko, pochodzi od ich partnera nie należą do rzadkości.

Testy na ojcostwo – dla kobiet chcących udowodnić swoją uczciwość

Często jest też tak, że kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, że nie dopuściła się zdrady i że dziecko na pewno należy do partnera, jednak partner nie chce w to uwierzyć. Potrzebuje więc dowodu, mogącego potwierdzić jej wierność – i tak decyduje się na testy na ojcostwo, które mają w tym pomóc.

Testy na ojcostwo – dla kobiet chcących oczyścić partnera z zarzutów

Bywają też sytuacje odwrotne – kobieta zleca badanie, chcąc obronić partnera przed atakami ze strony swoich krewnych, którzy twierdzą, że ma on dziecko z inną kobietą. Nierzadko z pomysłem wykonania testu na ojcostwo wychodzą też sami dziadkowie, którzy np. przed przepisaniem spadku chcą mieć dowód na istniejące między nimi a wnukami pokrewieństwo.

Testy na ojcostwo – dla szukającego się rodzeństwa

Zdarzają się sytuacje, kiedy do laboratorium genetycznego przychodzą osoby, chcące sprawdzić, czy są przyrodnim rodzeństwem. Testy na ojcostwo mają np. potwierdzić, czy osoby te posiadają tego samego ojca.

Testy na ojcostwo – jak wygląda ich realizacja

Od strony pacjenta test na ojcostwo jest bardzo prostym badaniem. Aby go zrealizować laboratorium potrzebuje próbek materiału genetycznego od wszystkich osób, które mają w nim uczestniczyć. Ich DNA może pochodzić  z wielu różnych przedmiotów – wymazu z policzka, plamy krwi na materiale, patyczka do czyszczenia uszu z woskowiną, szczoteczki do zębów czy chusteczki z katarem.

Testy na ojcostwo można dziś zrobić korespondencyjnie, pobierając próbki do badania w domowym zaciszu (tylko w przypadku testu prywatnego)  lub udać się w tym celu do placówki medycznej. Wynik testu na ojcostwo wykonanego z zachowaniem formalnej procedury (sądowy) stanowi dla sądu wiarygodny dowód w spawie. Jeśli pobranie obyło się w domu, a co za tym idzie, nie towarzyszyła mu formalna procedura – to wynik takiego badania może zostać potraktowany jako dowód wstępny.

Dzięki dostępowi do zaawansowanych technologii, pewne testy na ojcostwo realizuje się dziś również w czasie ciąży – z krwi od 10 tygodnia ciąży albo nieco później – z płynu owodniowego.

Testy na ojcostwo – pewne bez względu na wszystko

Rodzaj badania na ojcostwo i to jaki materiał został w nim wykorzystany, nie ma wpływu na pewność wyniku. Testy na ojcostwo, zwłaszcza te wykonane na podstawie 24 markerów, są zawsze pewne i dają jednoznaczną odpowiedź na pytanie o pokrewieństwo. Cel jaki chcemy osiągnąć wykonując badanie ojcostwa, również nie będzie miał znaczenia. Niezależnie od tego, czy będziemy nim chcieli udowodnić komuś wierność czy potwierdzić zdradę, test na ojcostwo da zawsze pewny wynik.

Zadzwoń i zapytaj o testy na ojcostwo

665 761 161

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00