Test na ojcostwo do sądu
Aby wykonać sądowy test na ojcostwo nie potrzebują Państwo skierowania z sądu. Badanie DNA, którego wynik posłuży Państwu w sprawie o alimenty, spadek czy uznanie dziecka przed Urzędem Stanu Cywilnego, mogą Państwo przeprowadzić na własną rękę, a potem, w trakcie toczącej się rozprawy, przedstawić jego wynik wraz z opinią eksperta, przed sądem jako wiarygodny materiał dowodowy. W ten sposób sąd będzie w stanie szybciej podjąć decyzję, a Państwo zaoszczędzą czas.
Badanie DNA uznawane przez polskie sądy – co na to wpływa?
Badanie to ma moc dowodową dla sądu, z uwagi na procedurę pobrania próbek, która w tym przypadku ma charakter oficjalny. Materiał pobierany jest przez lekarza lub diagnostę laboratoryjnego, którego upoważnia biegły sądowy. Wszystko odbywa się na miejscu w przychodni, w której zostają Państwo wcześniej umówieni. Współpracujemy z placówkami medycznymi na terenie całej Polski i mogą umówić się Państwo w dogodnej lokalizacji.
W sądowym teście na ojcostwo, oprócz przypuszczalnego ojca i dziecka musi uczestniczyć również matka dziecka. Jeśli nie żyje lub nie da się ustalić miejsca jej pobytu, to oczywiście takie badania może odbyć się z udziałem tylko dwóch osób. Na uczestnictwo małoletniego dziecka w badaniu DNA potrzebna jest jednak zgoda wszystkich jego prawnych opiekunów. Przed pobraniem z dokumentów tożsamości (dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, aktu urodzenia dziecka) spisywane są wszystkie dane osobowe. Dopiero potem personel medyczny przystępuje do pobrania próbki, którą w przypadku sądowego testu na ojcostwo jest wymaz z błony śluzowej policzka.
Zobacz też: