Jak uznać dziecko? | testDNA premiumLEX Przeskocz do treści
img
img   
BEZPIECZNIE

BEZPIECZNIE

 • 15 lat doświadczenia
 • Konsultacje z ekspertem i lekarzem genetykiem
 • Porady prawne
 • Pomoc 7 dni w tygodniu
 • Indywidualny opiekun klienta
PEWNIE

PEWNIE

 • Certyfikaty jakości: ISFG, GEDNAP
 • Analiza aż 34 markerów DNA
 • Współpraca z sądami
 • Analiza mikrośladów, mtDNA, chrX, chrY
SZYBKO

SZYBKO

 • Wynik w 24h i 3-5 dni
 • Analizy w dni wolne
 • Przesyłki z gwarancją dostarczenia na czas
 • Szybka opinia do badania z procedurą sądową

Jak uznać dziecko

Uznanie dziecka dotyczy wyłącznie tego, które urodziło się poza małżeństwem. Jeśli maluch przyszedł na świat w trakcie trwania związku małżeńskiego lub nie minęło jeszcze 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, to dostaje biologicznego ojca niejako z automatu – w świetle prawa jest nim po prostu mąż matki.

I nie ma w tym przypadku znaczenia czy mężczyznę i dziecko łączą rzeczywiste więzy rodzinne. Wynika to z zapisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz z zasady o domniemaniu ojcostwa.

Co musisz zrobić, aby stać się pełnoprawnym ojcem swojego dziecka

Aby uznać dziecko musisz stawić się przed odpowiednim organem państwowym. Może to być Urząd Stanu Cywilnego, ewentualnie sąd rodzinny lub konsulat, jeśli ty albo matka dziecka przebywacie poza granicami kraju. Składasz w nim pisemne oświadczenie, że uznajesz dziecko za własne. Urząd nie uzna jednak dziecka wyłącznie na podstawie deklaracji złożonej przez samego ojca. Potrzebna jest do tego również zgoda matki, która potwierdza wówczas że: tak, ten mężczyzna jest ojcem mojego dziecka. Kobieta może wnieść swoje oświadczenie do USC w tym samym czasie co Ty lub do trzech miesięcy po Tobie.

Jako ojciec możesz uznać dziecko, które nie przyszło jeszcze na świat. Jest to uznanie dziecka poczętego, ale nienarodzonego.

Kiedy Urząd Stanu Cywilnego odmówi Ci uznania dziecka?

Nie będziesz mógł uznać dziecka jeśli w sądzie toczy się już postępowanie o ustalenie ojcostwa, lub gdy dziecko, wobec którego chcesz uznać ojcostwo jest już dorosłe, czyli skończyło 18 lat. Kierownik nie przyjmie również Twojego oświadczenia jeśli pochodzenie dziecka zostało już wcześniej ustalone, a jego ojcem okazał się inny mężczyzna. Jeśli jesteś osobą ubezwłasnowolnioną lub zbyt młodą Urząd Stanu Cywilnego również może odrzucić Twoją deklarację. Pamiętaj, że nie możesz uznać dziecka w Urzędzie przed ukończeniem 16 roku życia. W takim przypadku oświadczenie możesz złożyć tylko przed sądem opiekuńczym.

Co daje Ci uznanie dziecka

Z chwilą uznania dziecka otrzymujesz nad nim pełną władzę rodzicielską, możesz aktywnie uczestniczyć w jego wychowaniu czy decydować o ważnych aspektach życia dziecka, np. edukacji, leczeniu itp. Dziecko będzie też dziedziczyło Twój majątek, bez względu na to czy urodziło się w małżeństwie czy poza nim. Ponadto może nosić Twoje nazwisko, nazwisko matki, lub nazwisko dwuczłonowe, utworzone z połączenia nazwisk obojga rodziców. Rodzicielstwo to jednak nie tylko prawa, ale też obowiązki. Jako pełnoprawny opiekun dziecka będziesz musiał płacić na nie, jeśli sąd nałoży na Ciebie np. obowiązek alimentacyjny.

Czym jest ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Czasem zdarza się tak, że mężczyzna, który uznał już dziecko za własne dowiaduje się potem, że wcale nie jest jego biologicznym ojcem Jeśli i ciebie dotyczy taka sytuacja, to pamiętaj, że w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedziałeś się, że jednak to nie ty jesteś ojcem dziecka, możesz założyć sprawę u ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Z takim pozwem może również wystąpić matka oraz dorosłe już dziecko. Ma na to czas do ukończenia 21 lat, czyli przez okres 3 lat od uzyskania pełnoletności. Materiałem dowodowym dla sądu w procesie o ustalenie bezskuteczności uznania małżeństwa mogą być np. zeznania świadków, albo wyniki badań DNA.


Zapytaj o badanieZadzwoń: +48 796 644 115