Czym jest profil genetyczny na wyniku badania ojcostwa
Profil genetyczny zawiera informacje na temat miejsc w DNA, które zostały przeanalizowane w badaniu ojcostwa. Laboratorium porównuje ze sobą profile genetyczne potencjalnego ojca i dziecka i na tej podstawie ustala ojcostwo. Profil genetyczny każdego człowieka jest inny, a badając go można zidentyfikować konkretną osobę. Właśnie dlatego nazywany jest „genetycznym odciskiem palca”.
Profil genetyczny to zbór kilkudziesięciu fragmentów DNA
Te fragmenty nazywane są markerami, układami niekodującymi lub loci. Dziecko dziedziczy je po swoich biologicznych rodzicach. W skład każdego takiego markera DNA wchodzą powtarzające się sekwencje nukleotydów, np. GTTA. Na wyniku badania ojcostwa ilość powtórzeń określona jest za pomocą liczb. Każdy marker ma przypisane 2 takie liczby. Dla przykładu, markerowi o nazwie Penta D przypisane są liczby 9 i 13, z których jedna pochodzi od ojca, druga od matki (nie ma znaczenia która). Liczba 9 oznacza, że w badanym odcinku DNA sekwencja GTTA wystąpiła 9 razy. Tak samo wygląda to w przypadku drugiej liczby.
Potwierdzenie ojcostwa ma miejsce wtedy, gdy jedna z dwóch liczb przy wszystkich analizowanych markerach u ojca i dziecka jest taka sama. Jeśli badanie ujawni rozbieżność w co najmniej 4 miejscach – ojcostwo mężczyzny zostaje wykluczone.
Analiza 24 markerów – przydatna, gdy w badaniu uczestniczą tylko dwie osoby
W ostatnim czasie niektóre laboratoria zaczęły wykorzystywać 24 markery genetyczne, zamiast standardowej puli 16. Zdecydowały się na ten, krok, ponieważ chcą zapewnić swoim pacjentom pewny i jednoznaczny wynik. Analiza większej liczby markerów DNA może okazać się potrzebna, kiedy uczestnikami badania są tylko 2 osoby – ojciec i dziecko.
Profil genetyczny na wyniku podnosi wiarygodność badania?
Wynik testu na ojcostwo, na którym widnieją profile genetyczne badanych osób jest na pewno oznaką profesjonalizmu. Dlatego dokonując wyboru laboratorium, któremu zlecimy nasze badanie, warto abyśmy dowiedzieli się, czy wystawia ono wyniki wraz z profilami DNA wszystkich uczestników. Osoba, która zleciła test mając przed sobą profile genetyczne badanych widzi na jakiej podstawie laboratorium wydało swój wynik, a w razie wątpliwości może zweryfikować go w innej placówce.