Umówić się na pobranie próbek do badania na ojcostwo w przychodni można dzwoniąc na numer laboratorium, pisząc na czacie dostępnym na stronie lub na adres mailowy. Na miejscu wszystkie próbki do testu pobiera osoba z personelu medycznego. Trwa to dosłownie chwilę i jest w pełni komfortowe dla pacjentów.
Jak dokładnie wygląda pobranie takich próbek w przychodni, czy trzeba się do tego wcześniej jakoś przygotować?
Badania na ojcostwo – zanim przyjdziesz do przychodni, umów się na wizytę
Podczas umawiania wizyty podaj rodzaj badania na ojcostwo, które chciałbyś wykonać (prywatny test na ojcostwo, sądowy lub w ciąży). Jest to bardzo ważne, aby laboratorium wiedziało wcześniej, na jakim rodzaju analizy Ci zależy, ponieważ do badania sądowego i badania w ciąży, placówka musi się wcześniej odpowiednio przygotować (pobranie próbek wymaga obecności lekarza, diagnosty laboratoryjnego). Następnie podaj również najdogodniejszy dla siebie termin wizyty i godzinę, na którą mógłbyś pojawić się w przychodni. Terminy nie są zwykle dłuższe niż 2-3 dni. W razie potrzeby pobranie umawiane jest nawet na ten sam dzień, w którym była rejestracja.
Badania na ojcostwo – przed przyjściem do placówki nie musisz się specjalnie przygotowywać
Pamiętaj jednak, aby na 1 godzinę przed pobraniem wymazów z policzka do badania na ojcostwo nie spożywać już żadnych posiłków i słodzonych napojów (za wyjątkiem czystej wody), nie palić papierosów i nie żuć gumy. Te same zalecenia dotyczą również matki dziecka (jeśli zdecydowałeś się na sądowy test na ojcostwo). Przed pobraniem nie podawaj też już dziecku żadnych lizaków, cukierków, ani leków w płynie.
Jeśli zleciłeś prywatne badania na ojcostwo, to osoby, które w nich uczestniczą nie muszą przychodzić do placówki z ważnymi dokumentami tożsamości, nie będą one sprawdzane. Jeśli natomiast badanie ma być zrealizowane na potrzeby sądu, to wszystkie osoby, które biorą w nim udział (dziecko, domniemany ojciec i matka) muszą przedstawić na miejscu aktualne dokumenty tożsamości – dowód osobisty, paszport, a w przypadku dziecka poniżej 18 roku życia, skrócony odpis aktu urodzenia.
Badania na ojcostwo w placówce – pobranie próbek trwa dosłownie krótką chwilę
Pobranie wymazu do badania na ojcostwo odbywa się poprzez energiczne potarcie wewnętrznej strony lewego i prawego policzka, patyczkiem zwanym wymzówką – jest on z jednej strony zakończony bawełnianą główką i przypomina patyczek do czyszczenia uszu. Na każdego pacjenta laboratorium przeznacza po dwie takie wymazówki (do lewego i prawego policzka). Zanim osoba z personelu medycznego rozpocznie pobieranie, najpierw ubierze jeszcze sterylne rękawiczki, aby na wymazówki nie dostało się jego własne DNA. Przygotowanie wymazów z policzka nie boli i jest w pełni komfortowe.
Jeśli wykonujesz sądowe badania na ojcostwo, to z pobrania wymazów spisywany jest jeszcze specjalny protokół, a wszystko obywa się w obecności świadków. Na protokole wszyscy uczestnicy testu składają potem własnoręczne podpisy. Dokument ten można potem dołączyć do wyniku testu i przedstawić w sądzie.
Zadzwoń i zapytaj o testy na ojcostwo
Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00