Badanie na ojcostwo – czy trzeba się do niego jakoś przygotować?

Badanie na ojcostwo – niezależnie od tego, czy próbki zamierzasz pobrać w domu czy w przychodni nie wiąże się z Twojej strony z żadnymi większymi przygotowaniami. Nie musisz być nawet na czczo, jak jest to wymagane choćby przy standardowej morfologii. Laboratorium poprosi Cię jednak o zastosowanie się do kilku bardzo prostych zaleceń. Dzięki nim całe badanie na ojcostwo przebiegnie szybko i sprawnie. O czym powinieneś pamiętać przystępując do pobrania próbek DNA?

Badanie na ojcostwo – przed pobraniem próbek wstrzymaj się od jedzenia i picia

Nie oznacza to jednak, że musisz być na czczo. Odstęp pomiędzy ostatnim posiłkiem/wypitym napojem powinien wynosić ok. 1 godzinę, a w przypadku dziecka może być nawet krótszy. Zalecenie to wynika stąd, że w trakcie pobierania próbek do takiego testu w ustach nie powinny zalegać żadne resztki jedzenia czy picia, gdyż może to skomplikować laborantom późniejszą analizę genetyczną.  Jeśli chcesz, aby Twoje badanie na ojcostwo przebiegało sprawnie, to ok. 1 godzinę przed oddaniem próbek materiału genetycznego, nie powinieneś też palić papierosów i żuć gumy. W tym czasie nie podawaj też dziecku żadnych cukierków, lizaków, syropów czy innych lekarstw w płynie.

Przed pobraniem próbek DNA możecie za to bez obaw spożywać czystą wodę.  Do powyższych zaleceń powinieneś zastosować się nie tylko pobierając próbki w placówce medycznej, ale również samodzielnie w domu. Jeśli o nich zapomnisz, może zdarzyć się tak, że Twoje badanie na ojcostwo potrwa dłużej, bo materiał DNA trzeba będzie pobrać raz jeszcze.

Badanie na ojcostwo – jeśli robisz je na potrzeby sądu, pamiętaj, aby zabrać do przychodni niezbędne dokumenty

Na ich podstawie laboratorium potwierdzi Waszą tożsamość, tj. Twoją, dziecka oraz matki dziecka. Jest to warunek konieczny, aby sądowe badanie na ojcostwo w ogóle mogło mieć miejsce. Tożsamość osób, które biorą udział w sądowym teście na ojcostwo może zostać zweryfikowana w oparciu o dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, a w przypadku niepełnoletniego dziecka skróconego odpisu aktu urodzenia.

Badanie na ojcostwo – DNA, które jest w nim badane nie zmienia się pod wpływem żadnych czynników

I m.in. właśnie dlatego nie wymaga specjalnych przygotowań od uczestników testu. Materiał genetyczny, który porównuje się w badaniu na ojcostwo nie zmienia się pod wpływem żadnych zewnętrznych czynników –  jest stały przez całe życie. Badanie na ojcostwo daje więc zawsze ten sam wynik, niezależnie od diety, nałogów, stanu zdrowia czy wieku badanych osób.

Zadzwoń i zapytaj o testy na ojcostwo

665 761 161

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00