Zamierzasz wykonać badanie na ojcostwo i zastanawiasz się jakie próbki z materiałem genetycznym mógłbyś przekazać do analizy? Musisz wiedzieć, że niewielkie ilości DNA znajdują się zarówno na szczoteczce, którą dana osoba myła zęby, maszynce do golenia, gumie do żucia, a nawet kubku z którego osoba ta piła kawę. Co jeszcze nadaje się do testu na ojcostwo w charakterze próbki?
Badanie na ojcostwo można zrobić na podstawie dowolnego przedmiotu zawierającego DNA
Co więcej, wynik tego badania będzie zawsze pewnie i jednoznacznie wskazywał, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka (może to potwierdzić lub temu zaprzeczyć). Rodzaj próbki, z którego laboratorium otrzyma materiał genetyczny uczestnika testu nie ma w tym przypadku znaczenia. Może to być zarówno standardowy, pobrany na specjalny patyczek wymaz ze środka jamy ustnej (z wewnętrznej strony policzka), jak i chusteczka higieniczna z katarem, niedopałek papierosa, włosy z cebulkami, plamy krwi lub spermy, tampon, podpaska, dziecięcy smoczek lub gryzak, paznokcie wycięte ze skórkami, sztućce, kubek i in. Jeśli nie jesteś pewien, czy z próbek, które posiadasz możesz wykonać badanie na ojcostwo, skontaktuj się z laboratorium. W nim na pewno uzyskasz odpowiedź na to pytanie.
Badanie na ojcostwo z włosa, szczoteczki do zębów czy widelca – niewiarygodne, a jednak możliwe
Wszystko dzięki temu, że identyczne DNA znajduje się w każdej komórce ciała, która ma jądro komórkowe. Laboratorium izoluje z niej materiał genetyczny, by w kolejnym kroku na jego podstawie stworzyć profile DNA ojca i dziecka. Następnie zestawia się je ze sobą i szuka w nich wspólnych elementów – odziedziczonych w połowie po matce, a w połowie po ojcu markerów genetycznych. Jeśli odpowiednia część profilu genetycznego dziecka, jest zbieżna z odpowiednią częścią profilu mężczyzny – jego ojcostwo zostaje potwierdzone. Jeśli natomiast badanie na ojcostwo wykaże, że w profilach ojca i dziecka są różnice, (wystarczy niezgodność w obrębie 4 markerów) laboratorium wydaje wynik wykluczający ojcostwo.
Badanie na ojcostwo – jak przechowywać i w czym wysłać próbki do laboratorium
Przede wszystkim nie musisz ich wysyłać. Możesz je również przynieść bezpośrednio do punktu pobrań. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości lub po prostu zależy ci na komforcie, próbki możesz pobrać samodzielnie w domu, a potem po ich odpowiednim zabezpieczeniu, wysłać pod adres laboratorium. Najpierw jednak zaopatrz się w specjalny zestaw służący do ich przygotowania. Wszystkie próbki, z których chciałbyś wykonać badanie na ojcostwo powinieneś zbierać w jednorazowych rękawiczkach, tak żeby nie przedostało się na nie DNA niewłaściwej osoby. Możesz je następnie włożyć do pojemniczka na mocz lub czystej, papierowej koperty. Zanim jednak to zrobisz sprawdź, czy wszystkie próbki (np. szczoteczka do zębów albo maszynka do golenia) są suche. Jeśli nie pozostaw je do wyschnięcia. Najlepszym miejscem do przechowywania próbek przed ich wysłaniem do laboratorium jest z kolei suchy, zaciemniony pokój. Obawiasz się, że próbki mogłyby ucierpieć w trakcie transportu? Zupełnie niepotrzebnie. Znajdujący się w nich materiał genetyczny, jest na tyle trwały, że nawet kilkudniowy transport mu nie zaszkodzi. Właśnie dlatego badanie na ojcostwo jest dostępne również dla pacjentów z zagranicy.
Zadzwoń i zapytaj o testy na ojcostwo
Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00