Badanie pokrewieństwa – metoda
Aby skutecznie ustalić ojcostwo wykorzystuje się jedną z 3 metod, w zależności od płci uczestników badania. Pokrewieństwo ustala się wykorzystując analizę chromosomów płciowych (X,Y), analizę mtDNA oraz analizę statystyczną.
Analiza chromosomów płciowych
Chromosom Y:
Metodę wykorzystuje się przy ustaleniu pokrewieństwa między mężczyznami w prostej linii męskiej (ojciec – syn – dziadek). Wynika to z tego, że chromosom Y występuje tylko u mężczyzn i jest przekazywany kolejnym pokoleniom w praktycznie niezmienionej postaci.
Chromosom X:
Dziedziczony jest po matce przez dzieci bez względu na płeć oraz przez córki po ojcu. Badanie chromosomy X pozwala sprawdzić, czy dwie kobiety mające wspólnego ojca posiadają tę samą biologiczną matkę (czy są siostrami).
Badanie mitochondrialnego DNA (mtDNA)
Ma zastosowanie najczęściej przy sprawdzaniu pokrewieństwa między osobami płci żeńskiej. Jest to możliwe ponieważ mitochondrialne DNA jest przekazywane kolejnym pokoleniom tylko przez kobiety (analogicznie do chromosomu Y, który jest przekazywany tylko przez mężczyzn). Badając mtDNA można ustalić pokrewieństwo między babcią a wnuczką, czy między dwiema potencjalnymi siostrami.
Analiza statystyczna
Jest to metoda, którą można wykorzystać bez względu na płeć badanych osób (ważne jednak, aby przynajmniej jedna osoba była płci żeńskiej). W pierwszej kolejności ustala się profile genetyczne badanych osób (tak jak w teście ojcostwa, który jest rodzajem testu pokrewieństwa). Następnie przeprowadza się zaawansowaną analizę statystyczną i na tej podstawie ustala się, czy badane osoby są spokrewnione.