Jak pobrać próbki do testu na ojcostwo? Przeskocz do treści
img
img   
BEZPIECZNIE

BEZPIECZNIE

 • 15 lat doświadczenia
 • Konsultacje z ekspertem i lekarzem genetykiem
 • Porady prawne
 • Pomoc 7 dni w tygodniu
 • Indywidualny opiekun klienta
PEWNIE

PEWNIE

 • Certyfikaty jakości: ISFG, GEDNAP
 • Analiza aż 34 markerów DNA
 • Współpraca z sądami
 • Analiza mikrośladów, mtDNA, chrX, chrY
SZYBKO

SZYBKO

 • Wynik w 24h i 3-5 dni
 • Analizy w dni wolne
 • Przesyłki z gwarancją dostarczenia na czas
 • Szybka opinia do badania z procedurą sądową

Jak pobrać próbki do testu na ojcostwo?

Pobranie wymazów z policzka do testu na ojcostwo jest proste i bezbolesne. W ich przygotowaniu pomoże Ci specjalny domowy zestaw pobraniowy, zaopatrzony we wszystkie potrzebne elementy, w tym – przypominające patyczki kosmetyczne – wymazówki, którymi zbierzesz materiał DNA.

Oto krótki instruktarz, który pokaże Ci jak prawidłowo pobrać i zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo.

Dwie godziny wcześniej prosimy nie jeść i nie pić

Jeśli do badania chcesz wykorzystać wymazy z policzka, pamiętaj, aby 2 godziny przed planowanym pobraniem nie spożywać już żadnych posiłków i nie pić słodkich napojów, jedynym dozwolonym płynem jest woda. Nie pal też papierosów, ani nie żuj gumy. Jeśli dziecko nie może mieć tak długiej przerwy w posiłkach, czas ten możesz skrócić do 1 godziny. Zadbaj też o to, aby dziecko przed pobraniem nie miało w buzi żadnych lizaków czy cukierków.

Pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka

Aby nie zanieczyścić wymazówek własnym DNA, zanim wyciągniesz je z opakowania, włóż jednorazowe rękawiczki. Znajdziesz je w zakupionym zestawie. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz włożyć rękawiczek, pamiętaj, aby nie chwytać wymazówki za bawełnianą główkę. Zadbaj również o to, aby koniec patyczka nie dotknął żadnej niesterylnej nawierzchni. Po ubraniu rękawiczek możesz przystąpić do pobierania próbek.

 1. Delikatnie otwórz opakowanie z wymazówkami. Wyciągnij pierwszy patyczek chwytając go po stronie bez bawełnianej końcówki.
 2. Otwórz usta, włóż patyczek i przyłóż do wewnętrznej strony policzka, np. lewego. Następnie płynnym i energicznym ruchem potrzyj ścianę policzka ok. 10 razy. Umieść pierwszą wymazówkę w opakowaniu, z którego ją wyciągnąłeś. Teraz wyjmij drugą wymazówkę i pobierz wymaz z prawego policzka. Ją też włóż do tego samego opakowania co pierwszą. Te same czynności wykonaj u dziecka.
 3. Wszystkie papierowe opakowania z wymazówkami zabezpiecz w kartonowych osłonkach i opisz – imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia osoby badanej oraz datą pobrania. Jeśli wybrałeś anonimowy test na ojcostwo, wystarczy sama data pobrania, gdyż wymazówki będą już podpisane jako: „Domniemany ojciec”, „Dziecko”. Nie zamykaj kopert od razu, pozostaw je otwarte na ok. 2 godziny, tak aby wymazówki mogły wyschnąć. Koperty zawierają również specjalne pochłaniacze wilgoci.
 4. Wypełnij formularz zamówienia badania. Jedną kopię formularza pozostaw dla siebie, drugą włóż wraz z pobranymi próbkami do zaadresowanej koperty zwrotnej i wyślij do nas. Możesz też zamówić u nas bezpłatnego kuriera po odbiór próbek.

Pobranie próbek mikrośladowych

Mikroślady, czyli przedmioty takie jak włosy z cebulkami, maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, ślady krwi, spermy, czy chusteczki z katarem, również najlepiej jest zbierać w rękawiczkach, tak aby nie zanieczyścić ich własnym DNA. Próbki, które są mokre powinieneś dokładnie osuszyć. Przed wysłaniem ich do laboratorium przechowuj je w suchym miejscu o temperaturze pokojowej, bez dostępu do zbyt dużej ilości światła. Mikroślady możesz zabezpieczyć do wysyłki w papierowej kopercie lub pojemniku na mocz, kupisz go w każdej aptece.


Zapytaj o badanieZadzwoń: +48 665 761 161