Jak ustalić ojcostwo
Prawo polskie umożliwia 3 metody ustalenia ojcostwa, którymi są: domniemanie, uznanie i sądowe ustalenie. Metoda zależy od sytuacji, w której znajduje się rodzina. Jeśli nie ma możliwości uznania dziecka dobrowolnie i jeśli nie istnieje domniemanie ojcostwa, matka, mężczyzna albo dziecko po skończeniu 18 lat mogą złożyć pozew, udowadniając ojcostwo (najpewniejszym dowodem jest wynik testu DNA).
Jak ustalić ojcostwo– sprawa w sądzie
Pozew o ustalenie ojcostwa jest wnoszony wtedy, kiedy nie ma możliwości uznania dziecka (co może być spowodowane np. brakiem zgody matki) i gdy nie ma również domniemania ojcostwa (nigdy nie było lub zostało obalone). Przy składaniu pozwu dziecko nie może mieć bowiem żadnego ojca prawnego. Mężczyzna lub matka wnoszą pozew, gdy dziecko żyje i gdy jest niepełnoletnie. Dziecko może to zrobić po skończeniu 18. roku życia. Pozew wniesiony musi być do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego. Strona, która wnosi, jest zwolniona z kosztów sądowych.
Jak ustalić ojcostwo– test DNA to najpewniejszy dowód
Sądowe ustalenie ojcostwa wymaga przedstawienia dowodów, z których najpewniejszym dla sądu jest wynik testu na ojcostwo. Wynik badanie jest zawsze pewny i wyklucza lub potwierdza ojcostwo w sposób jednoznaczny. Przeprowadzenie sądowego testu DNA nie wymaga skierowania z sądu i może zostać wykonane na zlecenie prywatne. Może zdarzyć się też, że do przeprowadzenia testu wzywa sąd – zwykle wtedy, kiedy stroną wnoszącą pozew nie jest mężczyzna. Sądowy test ojcostwa odbywa się według specjalnej procedury i wymaga pobrania próbek zarówno od mężczyzny i dziecka, jak i matki. W czasie pobierania próbek ich tożsamość potwierdza się, w laboratorium znajdują się również świadkowie i lekarz lub diagnosta upoważniony przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, pełniącego funkcję biegłego sądowego. Wynik posiada dodatkowo ekspertyzę.
Jak ustalić ojcostwo– dobrowolne uznanie dziecka oraz domniemanie ojcostwa
Jeśli dziecko nie ma ojca prawnego, mężczyzna może dobrowolnie uznać je przed Urzędem Stanu Cywilnego, konsulem albo sądem opiekuńczym. Składa on oświadczenie, które następnie musi potwierdzić matka dziecka (bez tego uznanie, czyli ustalenie ojcostwa, nie będzie możliwe). Kobieta ma 3 miesiące na dopełnienie formalności od czasu, kiedy zrobi to mężczyzna. Uznać dziecko można przed jego urodzeniem lub po, ale nie później niż do ukończenia przez nie pełnoletności. Przy domniemaniu ojcostwa za ojca uważa się zawsze męża matki lub jej byłego męża, jeśli od ustania małżeństwa do porodu nie minęło 300 dni.
Zadzwoń i dowiedz się więcej
Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00
Przeczytaj też: