Jak zaprzeczyć ojcostwo?
W świetle prawa jesteś uznawany za ojca dziecka i jego prawnego opiekuna. Jednak podejrzewasz, że to nie Ty jesteś biologicznym tatą. W takiej sytuacji możesz wnieść do sądu pozew o zaprzeczenie ojcostwa, masz na to pół roku (dokładnie 6 miesięcy), licząc od momentu, w którym dowiedziałeś się o narodzinach dziecka.
Stałeś się ojcem poprzez domniemanie ojcostwa? Masz prawo je obalić
Mąż matki dziecka staje się ojcem niejako z automatu, na zasadzie domniemania. Mówi o tym Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy: Jeśli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa to jego ojcem jest mąż matki. Zasada o domniemaniu ojcostwa obowiązuje również w sytuacji, kiedy dziecko przyszło na świat przed upływem 300 dni od ustania bądź unieważnienia małżeństwa. Sposobem na obalenie powyższego domniemania będzie właśnie sądowe zaprzeczenie ojcostwa.
Wyniki badań DNA pełnowartościowym dowodem w sądzie
Samo wniesienie pozwu do sądu nie wystarczy, abyś formalnie przestał być ojcem nieswojego dziecka. Musisz jeszcze udowodnić, że faktycznie nie jest ono z Tobą spokrewnione. Materiałem dowodowym mogą być np. zeznania świadków. Jednak najbardziej wiarygodne dla wymiaru sprawiedliwości będą wyniki badań DNA, które w sposób pewny i jednoznaczny potwierdzą lub wykluczą Twoje ojcostwo – możesz je zlecić samodzielnie lub za pośrednictwem sądu.
Kto i przeciwko komu może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa
Chcąc zaprzeczyć ojcostwo wytaczasz powództwo przeciwko matce oraz dziecku, a jeśli matka nie żyje przeciwko samemu dziecku. Wniosek o zaprzeczenie może złożyć również matka, która wytacza wtedy powództwo przeciwko ojcu i dziecku. Również samo dziecko ma prawo domagać się zaprzeczenia ojcostwa. Może to jednak zrobić dopiero po osiągnięciu pełnoletności i tylko przez 3 kolejne lata. Gdy skończy 21 lat stanie się to niemożliwe. Dziecko wytacza powództwo przeciwko rodzicom, zarówno matce, jak i ojcu. Jeśli matka nie żyje, to tylko przeciwko ojcu, jeśli z kolei ojciec nie żyje, przeciwko kuratorowi wskazanemu przez sąd opiekuńczy.
Pamiętaj, że nie będziesz mógł zaprzeczyć ojcostwa względem dziecka po skończeniu przez nie 18 lat, nieżyjącego lub dziecka, które przyszło na świat wskutek zabiegu medycznego, na którego wykonanie nie wyraziłeś swojej zgody.
A co jeśli będziesz chciał zaprzeczyć ojcostwo po upływie 6 miesięcy?
Czasem wątpliwości co do ojcostwa pojawiają się dopiero później, po upływie 6 miesięcy od narodzin dziecka. Przekroczenie tego terminu nie przekreśla jeszcze możliwości zaprzeczenia ojcostwa. W takiej sytuacji możesz napisać pismo do prokuratury, z prośbą, aby to prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa. Prokurator jest bowiem osobą, której nie obowiązują powyższe terminy.