Sądowe ustalenie ojcostwa, a może prywatne – która opcja lepsza?

Chcesz dowiedzieć się czy jesteś ojcem dziecka, ale nie wiesz, czy zdecydować się na sądowe ustalenie ojcostwa czy może badanie prywatne? Pamiętaj, że jeśli chodzi o samą pewność wyniku, to nie ma tak naprawdę znaczenia, którą opcję wybierzesz. W obu przypadkach rezultat analizy będzie tak samo pewny i jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi Twoje ojcostwo.

W czym sądowe ustalenie ojcostwa różni się od prywatnego?

Laboratorium nie rozdziela próbek na te przeznaczone do badania prywatnego oraz te, które mają trafić do testu o charakterze sądowym. Samo badanie przebiega w jednakowy sposób, z udziałem tej samej aparatury i odczynników. Uczestniczy w nim też ten sam zespół laborantów. Różnica między sądowym a prywatnym testem na ojcostwo występuje tylko na etapie pobierania próbek. Trochę inny jest też cel ekspertyzy.

Prywatny test na ojcostwo – próbki możesz pobrać samodzielnie w domu

Wykorzystując zakupiony wcześniej – np. przez Internet – zestaw testowy. Możesz też udać się w tym celu do pobliskiego punktu pobrań. Prywatny test na ojcostwo daje Ci dużą dowolność, jeśli chodzi o dobór próbek do analizy. Może to być wymaz pobrany patyczkiem z jamy ustnej badanej osoby lub jakiś przedmiot, na którym znajduje się jej DNA –szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, kilka sztuk włosów z cebulkami, a w przypadku dziecka np. smoczek lub gryzak. Dla porównania, sądowe ustalenie ojcostwa nie dopuszcza tego typu próbek. Udział matki w prywatnym teście na ojcostwo jest opcjonalny. Możesz w nim brać udział tylko Ty i dziecko. Wasza tożsamość nie będzie też w żaden sposób weryfikowana. Wynik, który otrzymasz już po 48 godzinach od momentu, kiedy Wasze próbki trafią do analizy, może posłużyć Ci w sądzie jako wstępny dowód w sprawie (np. o alimenty). Niekiedy, ze względu na pewność z jaką testy DNA ustalają ojcostwo, sąd może wydać wyrok w sprawie opierając się tylko na wyniku testu prywatnego – odbywa się to jednak zawsze za zgodą obu stron.

Sądowe ustalenie ojcostwa – na pobranie próbek wszyscy musicie udać się do placówki

Wszyscy, tzn. Ty jako domniemany ojciec, dziecko oraz obowiązkowo matka. Sądowe ustalanie ojcostwa wykonuje się po to, aby wynik badania mógł stanowić wiarygodny dowód w sprawie sądowej. Właśnie dlatego pobranie próbek musi się obywać zgodnie z określonymi procedurami. Wymazy pobierane są przez upoważnioną do tego osobę w obecności eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego. Ma to miejsce we wskazanej przez laboratorium placówce medycznej. Wasza tożsamość jest też wcześniej weryfikowana na podstawie okazanych dokumentów (dowodu osobistego, paszportu czy aktu urodzenia dziecka). Sądowe ustalenie ojcostwa wymaga również sporządzenia protokołu z pobrania, który wraz z wynikiem możesz potem przedstawić w sądzie jako pełnowartościowy dowód.

 

Zadzwoń i zapytaj o testy na ojcostwo

665 761 161

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00