Ustalenie ojcostwa Przeskocz do treści
img
img   
BEZPIECZNIE

BEZPIECZNIE

  • 15 lat doświadczenia
  • Konsultacje z ekspertem i lekarzem genetykiem
  • Porady prawne
  • Pomoc 7 dni w tygodniu
  • Indywidualny opiekun klienta
PEWNIE

PEWNIE

  • Certyfikaty jakości: ISFG, GEDNAP
  • Analiza aż 34 markerów DNA
  • Współpraca z sądami
  • Analiza mikrośladów, mtDNA, chrX, chrY
SZYBKO

SZYBKO

  • Wynik w 24h i 3-5 dni
  • Analizy w dni wolne
  • Przesyłki z gwarancją dostarczenia na czas
  • Szybka opinia do badania z procedurą sądową

Ustalenie ojcostwa

Zgodnie z polskim prawem, do ustalenia ojcostwa może dojść na 3 sposoby, poprzez: domniemanie ojcostwa, uznanie ojcostwa oraz sądowe ustalenie ojcostwa. Sposób zależny jest od konkretnej sytuacji.

Przy braku możliwości dobrowolnego uznania dziecka i braku domniemania ojcostwa, mężczyzna, matka lub pełnoletnie dziecko składają pozew do sądu, przedstawiając wyniki testu DNA.

Ustalenie ojcostwa – sprawa w sądzie

Przy braku możliwości uznania dziecka dobrowolnie (może to mieć miejsc np. wtedy, gdy matka nie chce się na nie zgodzić), mężczyzna może wnieść pozew do sądu o ustalenie ojcostwa. Taki pozew złożyć może również matka, a także pełnoletnie dziecko. Pozew składa się do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego. Mężczyzna i matka mogą zrobić to tylko po urodzeniu dziecka i do momentu ukończenia przez nie pełnoletności. Strona wnosząca zostaje zwolniona z kosztów sądowych. Jeśli dziecko ma innego ojca prawnego (np. w wyniku domniemania ojcostwa) przed wniesieniem pozwu musi dojść do zaprzeczenia ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa przez ojca w sądzie – test DNA to najpewniejszy dowód

Aby przeprowadzić sądowy test DNA na ojcostwo nie trzeba mieć skierowania z sądu – można zrobić to prywatnie, a następnie złożyć pozew o ustalenie ojcostwa. Czasami do wykonania testu wzywa sąd, najczęściej w momencie, gdy to nie mężczyzna jest stroną wnoszącą. Wynik takiego testu jest najważniejszym i najpewniejszym dowodem w sądzie, ponieważ zawsze jest pewny i jednoznaczny.

Test musi zostać jednak przeprowadzony w specjalnej procedurze: osoby badane (mężczyzna, matka, dziecko) muszą zgłosić się do laboratorium, gdzie ich tożsamość zostaje potwierdzona. Przy pobieraniu próbek dostępni są też świadkowie oraz lekarz lub diagnosta upoważniony przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego. Do wyniku dołączona jest ekspertyza.

Ustalenie ojcostwa – dobrowolne uznanie dziecka oraz domniemanie ojcostwa

Uznaniem dziecka jest dobrowolne zaświadczenie, że dany mężczyzna jest jego ojcem – może nastąpić w ciąży albo po urodzeniu (do 18. roku życia dziecka). W tym celu składa się oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego, sądzie opiekuńczym albo przed konsulem. Takie oświadczenie musi potwierdzić matka w terminie do 3 miesięcy od złożenia go przez mężczyznę. Uznanie ojcostwa następuje tylko wtedy, kiedy nie ma domniemania co do ojcostwa innego mężczyzny. Domniemanym ojcem jest zawsze mąż matki (nawet wtedy, kiedy biologicznie nie ma to uzasadnienia), a także były mąż – do 300. dni po rozwodzie lub ustaniu małżeństwa. Domniemanie można zaprzeczyć.

 

Zadzwoń i dowiedz się więcej o testach DNA

665 761 161

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00


Przeczytaj też:


Zapytaj o badanieZadzwoń: +48 665 761 161