Testy na ojcostwo – czy rodzaj próbki DNA ma wpływ na koszt analizy?

Pewne testy na ojcostwo mogą być wykonane na podstawie każdej próbki z DNA badanych uczestników. Wykorzystuje się zarówno wymazy z policzka, włosy z cebulkami, przedmioty osobiste (np. używana maszynka do golenia), jak i wiele innych materiałów. W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. rodzaj wykorzystanej próbki nie ma wpływu na cenę badania.

Testy na ojcostwo – czemu w niektórych laboratoriach analiza mikrośladów kosztuje więcej?

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. posiada duże doświadczenie w analizie różnego typu próbek – nawet tych pozornie najdziwniejszych. Z tego powodu dla specjalistów w laboratorium nie ma żadnego znaczenia, co zostanie przekazane do badania. Wszystkie próbki są równie dobre i gwarantują równie pewny wynik. Umożliwiają więc wykluczenie ojcostwa na 100% bądź potwierdzenie go z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%.. Niezależnie od rodzaju próbki cena jest więc taka sama.

Nie każde laboratorium, które oferuje testy na ojcostwo posiada równie duże doświadczenie w badaniu nietypowych próbek materiału genetycznego. Co więcej, taka analiza wymaga nie tylko doświadczenia, ale także większego zaangażowania specjalistów oraz wykorzystania odczynników najwyższej jakości. Wiele laboratoriów rezygnuje więc z badania mikrośladów lub analizuje je po wyższej cenie, za podstawową kwotę oferując zwykle wymaz z policzka.

Testy na ojcostwo – od czego zależy ich cena?

Koszt testów na ojcostwo zależny jest przede wszystkim od rodzaju badania, które może być prywatne (po narodzinach dziecka albo w ciąży) lub do celów sądowych. Rodzaj próbki nie ma więc wpływu na cenę. Test sądowy najczęściej kosztuje więcej niż prywatne badanie po urodzeniu ze względu na konieczność realizacji konkretnej procedury. Polega ona m.in. na pobraniu próbek w placówce w obecności świadków, sprawdzeniu tożsamości badanych czy dołączeniu do wyniku ekspertyzy biegłego sądowego.

Próbki do testu prywatnego mogą natomiast zostać pobrane w domu. Nie ma wtedy również konieczności analizowania DNA matki – wynik badania będzie pewny nawet w momencie, gdy bada się tylko mężczyznę i dziecko.

Testy na ojcostwo – te elementy zwiększają koszt, ale i pewność

Wybierając test na ojcostwo, najlepiej postawić na ten realizowany na podstawie 24 markerów DNA. Zapewnia on pewny wynik nawet wtedy, gdy uczestnikami są wyłącznie mężczyzna i dziecko. Z tego powodu może on być nieco droższy od badania na podstawie 16 markerów. Analiza 16 markerów nie gwarantuje jednak tak dużej wiarygodności, szczególnie w przypadku badania 2 osób.

Na cenę badania mogą wpływać również dołączane do wyniku profile genetyczne badanych, ubezpieczenie próbek i podwójna kontrola przy wyniku wykluczającym ojcostwo. Istotne jest też to, czy laboratorium posiada certyfikat ISO, gwarantujący najwyższą jakość przeprowadzanych testów na ojcostwo. Dzięki tym elementom wynik testu jest pewny za każdym razem i nie pozostawia żadnych wątpliwości.

 

Zadzwoń i zapytaj o testy na ojcostwo

665 761 161

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00