Przeskocz do treści
img
img   
BEZPIECZNIE

BEZPIECZNIE

  • 15 lat doświadczenia
  • Konsultacje z ekspertem i lekarzem genetykiem
  • Porady prawne
  • Pomoc 7 dni w tygodniu
  • Indywidualny opiekun klienta
PEWNIE

PEWNIE

  • Certyfikaty jakości: ISFG, GEDNAP
  • Analiza aż 34 markerów DNA
  • Współpraca z sądami
  • Analiza mikrośladów, mtDNA, chrX, chrY
SZYBKO

SZYBKO

  • Wynik w 24h i 3-5 dni
  • Analizy w dni wolne
  • Przesyłki z gwarancją dostarczenia na czas
  • Szybka opinia do badania z procedurą sądową

Test ojcostwa – metoda badania

Wszystkie próbki, które nasi pacjenci dostarczają nam do analizy w kierunku biologicznego ojcostwa są od razu wpisywane do specjalnej bazy danych. Każda próbka dostaje swój numer identyfikacyjny (sample ID). Taki unikalny numer otrzymuje też samo zlecenie. Zarówno numery próbek, jak i zleceń nie powtarzają się, są nadawane tylko raz. Ponadto rejestracja próbek jest procesem w pełni zautomatyzowanym i odbywa się w stworzonym do tego celu, autorskim oprogramowaniu. Kiedy już wszystkie próbki zostaną zaewidencjonowane może rozpocząć się ich analiza. Składa się ona z następujących etapów:

Test ojcostwa

1. Izolacja DNA

Aby z dostarczonych przez pacjenta próbek (wymazów z policzka, włosów, fragmentów naskórka, szczoteczki do zębów i in.) wydobyć materiał genetyczny zostają one umieszczone w roztworze, który rozpuszcza błony komórkowe, ułatwiając dostęp do DNA. Następnie próbkę umieszcza się w wirówce, w której  pod wpływem wirowania zostaje „oczyszczona” z pozostałych elementów komórki. W efekcie otrzymujemy czyste DNA, które przekazywane jest do dalszej analizy lub zamrażane do czasu jej wznowienia.

2. Reakcja PCR (amplifikacja DNA)

Czyli zwiększenia liczby kopii poszczególnych fragmentów DNA. Jest to konieczne, ponieważ, Ilość materiału genetycznego pozyskanego w trakcie izolacji jest zbyt mała, aby można było na jego podstawie pewnie ustalić ojcostwo. Służy do tego tzw. reakcja PCR,  która składa się z 3 etapów i polega na naprzemiennym oziębianiu i ogrzewaniu próbek oraz dodawaniu określonych odczynników. Tworzą one tzw. mieszaninę reakcyjną. Do przeprowadzania reakcji PCR służy urządzenie zwane termocyklerem.

Najpierw w procesie denaturacji podwójna nić DNA, pod wpływem Test ojcostwawysokiej temperatury (96°C), rozchodzi się na dwie pojedyncze nici. Następnie do DNA dodawane są tzw. startery, czyli sztucznie wytworzone fragmenty DNA, które przyłączają się do ludzkiego DNA i zapoczątkowują proces odtwarzania drugiej nici. Zjawisko to nazywamy hybrydyzacją. Aby mogła ona przebiegać prawidłowo konieczne jest oziębienie próbek do 59°C.

Do mieszaniny reakcyjnej dodawana jest także polimeraza – enzym, który umożliwia odbudowanie się kolejnych fragmentów DNA (nukleotydów). Ten proces nazywa się elongacją i odbywa się w temperaturze 72°C.

Test ojcostwa3. Rozdział elektroforetyczny DNA

Ma ono miejsce w sekwenatorze podłączonym do komputera. Urządzenie to wykorzystuje wiązki lasera do odczytywania kolejnych fragmentów materiału genetycznego. W testach na ojcostwo bada się zawsze tylko określone odcinki DNA. Są to tzw. markery, loci lub układy niekodujące. Zbiór tych markerów tworzy profil genetyczny, który na monitorze komputera wyświetlany jest w postaci pików. Laboratorium testDNA bada aż 34 markery genetyczne Taka ilość pozwala nam uzyskać pewny wynik badania, nawet jeśli uczestniczą w nim tylko dwie osoby, czyli ojciec z dzieckiem.

Wszystkim markerom przypisane są też 2 liczby. Jest tak, ponieważ każdy marker występuje zawsze w 2 wariantach. Jeden dziecko dziedziczy po matce, drugi po ojcu. Właśnie dlatego jedna z dwóch liczb przy każdym markerze u dziecka powinna występować również przy markerach u ojca. Wtedy możemy mówić o potwierdzeniu ojcostwa. Jeśli jest inaczej i badanie wykaże co najmniej 4 różnice, ojcostwo zostaje wykluczane. W tym przypadku dziecko musiało odziedziczyć wszystkie swoje markery po zupełnie innym mężczyźnie. Po ustaleniu profilu i ocenie zgodności markerów laboratorium może przejść do kolejnego etapu analizy. Czytaj więcej >>

4. Analiza statystyczna

Specjalny program komputerowy oblicza prawdopodobieństwo z jakim badany mężczyzna może być ojcem badanego dziecka. Pewny wynik testu na ojcostwo to według Polskiego Towarzystwa Genetyki Sądowej i Kryminologii taki wynik, który potwierdza ojcostwo na ponad 99,9999%, a wyklucza je w 100%.  Czytaj więcej >>

5. Wystawienie wyniku badania

Z przeprowadzonej analizy przygotowujemy dla Państwa kilkustronicowy raport. Znajdą w nim Państwo wykaz wszystkich 34 badanych markerów, słowną interpretację wyniku, jak również szereg innych elementów świadczących o rzetelnie wykonanym badaniu. Wynik możemy przekazać Państwu w dowolny sposób: telefonicznie, mailowo, listownie lub na miejscu w placówce.  Zobacz jakie informacje zawiera wynik badania >>

 

Zadzwoń i dowiedz się więcej

665 761 161

Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-23.00 oraz w dni wolne w godzinach 8.00-21.00

.

[Zdjęcia z laboratorium – kliknij miniaturkę, aby powiększyć]

Przeczytaj też:

 


Zapytaj o badanieZadzwoń: +48 665 761 161